Kuş Araştırma ve Takip Çalışmaları

Çalışmalarımızı yürütmekte olduğumuz Iğdır, Kars, Ağrı ve Ardahan illeri, kıtalararası kuş göç yolları üzerindedir. Barındırdığı sulak alanlar, çok sayıda türden kuşa göç yolculukları esnasında, beslenme, dinlenme, korunma imkanı sunarken, bazı türler için de üreme alanıdır.
Kuş halkalama çalışmaları:
Kuş halkalama ve verici ile takip çalışmaları ile kuşların göç yolları, konakladıkları önemli doğa alanları tespit edilebilmekte ve çalışma sonucunda uluslararası öneme sahip korunması gereken alanlar konusunda da bilgi elde edilmektedir.
Ayrıca kuşların hareketlerinin izlenmesi, iklim değişikliğinin etkilerinin anlaşılmasına yardımcı olmaktadır.
Yürütülen çalışmalardan elde edilen bilimsel raporlar/makaleler; yerel koruma çalışmalarına olan etkisinin yanı sıra, uluslararası alanda koruma alanlarının belirlenmesi için de katkı sağlayacak bilimsel yayın(lar) olarak ortaya çıkmaktadır.
İklim değişikliğinin ve küresel ısınmanın etkileri ilk olarak kuş halkalama çalışmaları sayesinde anlaşıldı. Kuşların giderek göçlerinden daha erken döndüğü ve bunun da ısınan hava sıcaklığı ile ilişkili olduğu görüldü.
Halkalama nedir?
Kuş halkalama, kuşlara zarar vermeyen çok ince ağlarla kuşları yakalayıp, her birinde özgün bir numara olan ve kimlik niteliği taşıyan, hafif, paslanmaz, alüminyum halkaları kuşların bacağına takarak kuş göçlerini ve kuş sayılarındaki değişiklikleri takip etmektir. Üzerinde kuşun halkalandığı ülkenin adını ve ülke halkalama merkezinin adresini taşıyan bu halkalar, halkalı bir kuş tekrar yakalanırsa veya ölü halde bulunursa, kuşun nereden geldiğini gösterir. Türkiye’de kuş halkalama projesinin koordinasyonunu Türkiye Ulusal Halkalama Programı (UHP) gerçekleştirmektedir.

Kuş halkalama nedir, neden önemlidir?
https://www.youtube.com/watch?v=bGTZt-HTjoc&list=PLP4UHysbKeyV-KLY6iXeW9-ySA3hVXeiO&index=2 (NAT Geo)

Halkalı bir kuş bulunduğunda ne yapılmalı?
Halkalı kuşlar zaman zaman ölü olarak bulunmakta fakat bulan kişi tarafından ne olduğu anlaşılamadığından veya belki önemsenmediğinden maalesef ilgili kurumlara bu bilgi ulaşmamaktadır.

buraya gelecek resim
Halkalı kuş bulursanız, Doğa Koruma Milli Parklar il müdürlükleri ile iletişime geçip bilgi vermeniz, kuş halkalama çalışmaları için çok önemli bir destek olacaktır.