a
ecologist
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In consequat dignissim interdum, quis bibendum.
call us 1-677-124-44227
ecologist@mikado-themes.com
follow us
 

Hakkımızda

Hakkımızda

KuzeyDoğa Derneği, Doç. Dr. Çağan H. Şekercioğlu’nun 2003 yılında başlattığı Kars-Iğdır Biyolojik Çeşitlilik Projesi’nin bir ürünü olarak 2008 yılı ocak ayında Kars’ta kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur.

Derneğin vizyonu; canlı nesillerinin tükenişinin durduğu ve doğal döngülerin çöküşünün engellendiği, insanların doğanın korunmasından en az yaban hayat kadar fayda sağladıkları bir dünya modelidir.

KuzeyDoğa Derneği, Kars – Iğdır Biyolojik Çeşitlilik Projesi kapsamında bugüne kadar, kuş araştırma ve halkalama çalışmalarından sulak alan restorasyonuna, doğa turizmi çalışmalarından etnobotani (faydalı bitkiler) araştırmalarına, büyük etoburlarla ilgili araştırma çalışmalarından bitki çizim eğitimlerine kadar birçok alanda faaliyet göstermiştir.

BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) Akredite Sivil Toplum Kuruluşu ve Dünya Doğa Koruma Birliği (IUCN) üyesidir.

KuzeyDoğa Derneği, biyolojik çeşitliliğin ortaya çıkarılması ve etkin korunmasına yönelik karasal ve su ekosistemlerinde bilimsel çalışmalar yürütür. Elde ettiği verileri, topluma faydalı olacak biçimde doğa koruma çalışmaları için kullanır. İnsan-yaban hayat ilişkisinin karşılıklı fayda ekseninde yürütülmesini temel alan bu koruma çalışmalarında, yöre halkından başlayarak toplumun tüm fertlerinin bilinç ve etkinliğinin artmasını hedefler.

Bu amaçla;

Faaliyetlerini, Kuzeydoğu Anadolu bölgesinde bulunan koruma alanları (milli parklar, sulak alanlar, Ramsar alanları, yaban hayatı geliştirme sahaları, vb.), önemli kuş, bitki ve doğa alanları, gibi öncelikli, özellikli, aynı zamanda da insan yaşamı için de önemli olan ekosistem bölgelerinde yürütmektedir.

  • Kuşların göç stratejilerinin, beslenme alışkanlıklarının, konaklama ve üreme alanlarının belirlenmesi üzerine bilimsel saha çalışmaları yürütür.
  • Büyük yırtıcı etoburların (bozayı, kurt, vaşak) uydu vericili sistemler ile takibi, genetik çeşitliliğinin araştırılması, beslenme stratejilerinin ve yaşam alanlarının belirlenmesi üzerine bilimsel saha çalışmaları yürütür.
  • Elde ettiği bilimsel veriler ışığında karasal ve su ekosistemlerinin korunması için çalışmalar yürütür.
  • Çocuklar ve gençler için doğa eğitimleri düzenler
  • Toplumda doğa koruma konusunda bilgi ve farkındalık düzeyini arttırmaya yönelik çeşitli eğitici faaliyetlerde bulunur.
  • Bölgede doğa turizminin (özellikle kuş ve yaban hayatı gözlem turizminin) ve yörede diğer gelir getirici faaliyetlerin geliştirilmesi odaklı çalışmalar yürütür ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlarla işbirlikleri yapar.

KuzeyDoğa Derneği Kars, Ardahan, Iğdır, Ağrı illerini içine alan coğrafyada, uluslararası akademisyenler, uzmanlar ve gönüllülerin dahil olduğu ekipler kurmak suretiyle çalışmalarını yürütmektedir.

Kuzey Doğa Derneği Tüzüğü

Dernek tüzüğünü incelemek için tıklayınız.

Gönüllümüz Olun!

KuzeyDoğa Derneği, doğanın koruması için yaptığı çalışmaları tek başına gerçekleştirmez. Bu çalışmaların yerinde gerçekleştirilmesi için doğa gönüllülerine ihtiyaç duyar. Sizde yerinde doğa koruma çalışmalarına katılmak için, 30 ülkeden 800 aşkın gönüllümüz yaptığı gibi, bize katılın. Doğayı korumak için bizimle birlikte doğada olun.

Gönüllü Ol

Proje Destekçilerimiz

mkd-team-image
STGM-BİRLİKTE
mkd-team-image
Born Free
mkd-team-image
National Geographic
mkd-team-image
Sivil Toplum İçin Destek Vakfı
mkd-team-image
Fondation Segre
mkd-team-image
Faruk Yalçın Zoo
mkd-team-image
Mozaik Foundation
mkd-team-image
AB Sivil Düşün Programı

Bilimsel Ortaklarımız

mkd-team-image
The University of Utah
mkd-team-image
Koç Üniversitesi
mkd-team-image
Iğdır Üniversitesi

Kurumsal Paydaşlarımız

mkd-team-image
T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı
mkd-team-image
Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü
mkd-team-image
T.C. Kars Valiliği
mkd-team-image
T.C. Iğdır Valiliği
mkd-team-image
T.C. Sarıkamış Kaymakamlığı

Uluslararası Ortaklarımız

mkd-team-image
OIKOS