a
ecologist
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In consequat dignissim interdum, quis bibendum.
call us 1-677-124-44227
ecologist@mikado-themes.com
follow us

Vaşak

Vaşak (Lynx lynx)

2014 yılında KuzeyDoğa ekibi tarafından, ülkemizde düzenli görülen yabani kedi türlerinin en büyüğü olan vaşak (Lynx lynx) yakalandı ve takip edilmeye başlandı. 

Türkiye’de ilk kez yakalanıp verici takılan ve dünyanın görülmesi ve yakalanması en zor hayvanlarından olan vaşağa (Lynx lynx), Latince isminin anlamı olan “Işık” adı verildi.

Bu ilk çalışma KuzeyDoğa Derneği’nin Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile olan protokolu kapsamında ve 1.5 yıl süren çabaların sonunda Utah, Zagreb, Kafkas, Boğaziçi ve Zürih üniversitelerinden katılan bilim insanlarıyla beraber gerçekleştirildi. “Doğu Anadolu Yaban Hayatını Araştırma ve Koruma Projesi” kapsamındaki bu faaliyet ile vaşağa GSM/GPS vericili tasma takıldı. 

Tasmalar, bir yıllık izlemenin sonunda vaşağın boynundan otomatik olarak düşmekte.

Halen devam etmekte olan yakalama ve takip çalışmaları ile vaşakların yaşam alanları ve mevsimsel olarak davranışları hakkında bilgi sahibi oluyoruz. 

Genetik çeşitlilikleri ve beslenmeleri hakkında bilgi sahibi olmak için alınan örnekler laboratuvar çalışmaları ile inceleniyor.

Onları korumak ve durumlarını iyileştirmek için ilk adım, onlar hakkında bilgi sahibi olmak ve yaşamsal ihtiyaçlarını anlamak. 

Çalışmalarımız sonucu elde ettiğimiz verilerin analiz sonuçları bizlere, doğa koruma çalışmaları için bilimsel dayanak sağlıyor.

Kütüphaneye erişmek için tıklayınız.

TRT Belgesel -Yok Olmadan Keşfet -Vaşak Bölümü’nü izlemek için tıklayınız.