a
ecologist
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In consequat dignissim interdum, quis bibendum.
call us 1-677-124-44227
ecologist@mikado-themes.com
follow us

Kurt

Kurt (Canis Lupus)

2011 yılında, Türkiye’nin ilk kurt yakalama ve takip çalışması KuzeyDoğa Derneği, Utah Üniversitesi, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Turkcell İletişim Hizmetleri’nin ortak çalışmasıyla Sarıkamış Ormanları’nda gerçekleştirildi.

Bu çalışmanın bir sonucu olarak, kurtların ne kadar büyük alanlara ihtiyaç duyduğunun ortaya çıkmasıyla, Sarıkamış Ormanları’nın ve Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı’nın bölgedeki büyük memeliler için ne kadar küçük olduğu ortaya çıkmıştır. Büyük yırtıcılar, büyük korunan alanlara ihtiyaç duyarlar. Verici ile takip edilen kurtlar, sadece bir yıl içerisinde milli parkın 23 katı büyüklüğünde alanı kullanmıştır. 

Elde edilen veriler, Sarıkamış Ormanları’nı ağaçlandırma yapılarak Artvin Şavşat Ormanları’na bağlayacak bir orman hattı olan “yaban hayatı koridoru” projesinin önemine de bir kez daha işaret etmektedir.

Tasmalar, bir yıllık izlemenin sonunda kurtların (Canis lupus) boynundan otomatik olarak düşmektedir.

Halen devam etmekte olan yakalama ve takip çalışmaları ile kurtların yaşam alanları ve mevsimsel olarak davranışları hakkında bilgi sahibi oluyoruz. 

Genetik çeşitlilikleri ve beslenmeleri hakkında bilgi sahibi olmak için alınan örnekler laboratuvar çalışmaları ile inceleniyor.

Onları korumak ve durumlarını iyileştirmek için ilk adım, onlar hakkında bilgi sahibi olmak ve yaşamsal ihtiyaçlarını anlamak. 

Çalışmalarımız sonucu elde ettiğimiz verilerin analiz sonuçları bizlere, doğa koruma çalışmaları için bilimsel dayanak sağlıyor.

Kütüphaneye erişmek için tıklayınız.

TRT Belgesel -Yok Olmadan Keşfet -Kurt Bölümü’nü izlemek için tıklayınız.